ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟରେ କାହିଁକି କେ.ଏସ୍ ଭରତଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି ବିରାଟ କୋହଲି

ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ତୀବ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଛି କାରଣ ଉଭୟ ଦଳ ବିଜୟୀ ହେବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତ ଏହି ସିରିଜକୁ 3-1ରେ ଜିତିବାକୁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ସିରିଜକୁ 2-2ରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆଶା କରୁଛି। ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଭାରତର ଇନିଂସ ଖୋଲିଥିଲେ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ।, ଏକ ସଟ୍ ଭୁଲ୍ କରିବା ପରେ ଜାଡେଜା ବରଖାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କୋହଲିଙ୍କୁ କେ.ଏସ୍ ଭରତ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ପ୍ରାୟ 109 ତମ ଓଭରରେ କୋହଲିଙ୍କ ରନ୍ ଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କୋହଲି ଏକକ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ କୋହଲି ତାଙ୍କ କ୍ରିଜକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ଭରତଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ କୋହଲି ତାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପକାଇ ତାଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ଘଟିବା ବେଳେ କୋହଲି 67 * ରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ।

ପୂର୍ବ ଦିନ (ଦିନ 3) ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଶତାବ୍ଦୀ ଭାରତକୁ ଏକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ ରଖିଥିଲା। ଶର୍ମା ବରଖାସ୍ତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଗିଲ ଏବଂ ରୋହିତ ଶର୍ମା 74 ରନର ଏକ ଦୃଢ଼  ଓପନିଂ ଭାଗିଦାରୀ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଗିଲ ଏବଂ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରାଙ୍କ 113 ରନ୍ ସହଭାଗିତା ଭାରତର ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ଼ କରିପାରିଛି। ତେବେ ପୂଜାରା ଟଡ ମର୍ଫିଙ୍କ ବିତରଣରେ ବାହାରିଥିଲେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ଗିଲ କୋହଲିଙ୍କ ସହଭାଗିତା ପରେ ବରଖାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଜାଡେଜାଙ୍କ ପଡ଼ିଆରେ ରହିବା ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ଥିଲା କାରଣ ସେ 84 ଡେଲିଭରିରୁ 28 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ବରଖାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ସେ ବୋଲରଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ରକ୍ଷଣାତ୍ମକ ଖେଳିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ସଟ୍କୁ ଭୁଲ୍ କରି ବରଖାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରେୟାସ ଆୟର ନିମ୍ନ ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍କାନ କରିବାକୁ ପଡିଲା ପରେ କେ.ଏସ୍ ଭରତ ତାଙ୍କୁ ବଦଳାଇଲେ। ଆୟରଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିସିସିଆଇର ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ତଦାରଖ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଭାରତ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହେବାର ଆଶା ରଖିଛି।

ସଂକ୍ଷେପରେ, ଚାଲିଥିବା ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଉଭୟ ଦଳ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ସେମାନେ ବିଜୟୀ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ଭାରତ ଏହି ସିରିଜ ଜିତିବା ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ଫାଇନାଲରେ ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବାବେଳେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ସିରିଜକୁ ସ୍ତରୀୟ କରିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛି। ଭାରତର ଦୃଢ଼ ସ୍ଥିତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ କୋହଲିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ଗିଲଙ୍କ ଶତାବ୍ଦୀ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ତେବେ ଜାଡେଜାଙ୍କ ବରଖାସ୍ତ ଏବଂ ଆୟରଙ୍କ ଆଘାତ ହେଉଛି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯାହା ବିଜୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *