ଧୋନି, ବିରାଟ କିମ୍ବା ସଚିନ ନୁହଁନ୍ତି କିଏ ଏହି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ କ୍ରିକେଟର ତାଙ୍କର ରହିଛି 20,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତି

ଏହା କୌଣସି ରହସ୍ୟ ନୁହେଁ ଯେ କ୍ରିକେଟ୍ ହେଉଛି ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିବା କ୍ରୀଡା ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଲାଭଦାୟକ ଖେଳ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ମିଡିଆ ଅଧିକାର ବିକ୍ରୟ କରି ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଫର୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ବିସିସିଆଇ) 43,000 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛି। ଏହା କୌଣସି ରହସ୍ୟ ନୁହେଁ ଯେ ବିରାଟ କୋହଲି, ପୂର୍ବତନ ଭାରତ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନି ଏବଂ ଭାରତ କ୍ରିକେଟ୍ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ 1000 କୋଟିରୁ ଅଧିକ।ତେବେ ବରୋଦା ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଅଜ୍ଞାତ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ତୁଳନାରେ କୋହଲି, ଧୋନି ଏବଂ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି। ଇରଫାନ ପଠାନ ଏବଂ ୟୁସୁଫ ପଠାନଙ୍କ ପରି ପୂର୍ବତନ ଭାରତ କ୍ରିକେଟର ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ଏକ ରାଜ୍ୟରେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ସମରଜିତସିଂହ ରଣଜିତିନ ଗେକୱାଡ ରହିଛନ୍ତି, ଯାହାର ସମ୍ପତ୍ତି 20,000 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ। ସେ ରଣଜିତିନ ପ୍ରତାପସିନ୍ ଗେକୱାଡ ଏବଂ ଶୁଭଙ୍ଗିନୀ ରାଜେଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ପୁତ୍ର। 1987-88 ରୁ 1988-89 ସିଜିନ ମଧ୍ୟରେ ବରୋଦା ପାଇଁ ସମରଜିତିନ 6 ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲେ | ଅବସର ପରେ ସେ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶାସକ ହେବାରେ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ବରୋଦା କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ବିସିଏ) ର ସଭାପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ସମରଜିତସିନ୍ ଗେକୱାଡଙ୍କ ନିଟ୍ ମୂଲ୍ୟର ରହସ୍ୟ |

ସମରଜିତସିଂହ ଗେକ୍ୱାଡ ରାତାରାତି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଲେ, ଯେତେବେଳେ ବାରୋଡାର ଗେକ୍ୱାଡ୍ସ 23 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଉତ୍ତରାଧିକାର ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିଥିଲେ ଯାହା 2013 ରେ 3 ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ 20,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ବରୋଦାର ମହାରାଜା ଏକଦା ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଜକୁମାର ରାଜ୍ୟର ଶାସକ ଥିଲେ, ନିଜର ସନ୍ୟବାହିନୀ ଏବଂ ନୌସେନା ସହିତ ସେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭିଲାସ ପ୍ୟାଲେସରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ, ଏକ ବଡ ସମ୍ପତ୍ତି ବକିଙ୍ଗହମ୍ ପ୍ୟାଲେସର ଚାରି ଗୁଣ ଏବଂ 600 ଏକରରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ଗଲ୍ଫ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ | ଏଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ନାହିଁ ଯେ ସମରଜିତସିନ୍ ମଧ୍ୟ ପାରଦର୍ଶୀ ଗଲ୍ଫର୍ ଠାରୁ ଅଧିକ | ଆନୁମାନିକ ବିଲିୟନ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ବିବାଦରେ ରହିଥିଲା କିନ୍ତୁ 1988 ରେ ମହାରାଜା ଫେଟେସିଙ୍ଗହ୍ରାଓ ଗାଏକୱାଡଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଙ୍କ ସାନଭାଇ ରଣଜିତସିନ୍ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଭାଇ ସାଙ୍ଗ୍ରାମସିନ୍ହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବାର ପରମ୍ପରାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେ ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଅଧା ଅଂଶ ପାଇବାକୁ ହକଦାର।

ବ୍ରିଟେନର ଦି ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍ ଖବରକାଗଜରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମା ତାଙ୍କୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ 23 ବର୍ଷର ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବୁଝାମଣାପତ୍ର  ଗତ ବର୍ଷ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ରଣଜିତଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ମହାରାଜା ସମରଜିତସିନ୍ ଗେକୱାଡଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ମହାରାଜା ସମରଜିତସିନ୍ ଗେକୱାଦ୍ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭିଲାସ୍ ପ୍ୟାଲେସ୍ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତିର ସିଂହ ଅଂଶ, ଏହାର ଅଧିକାଂଶ ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ 19th ଶତାବ୍ଦୀର ଭାରତୀୟ ଚିତ୍ରକାର ରାଜ ରବିଙ୍କ ମୂଲ୍ୟବାନ ଚିତ୍ର ସଂଗ୍ରହକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ରଖିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *