ବର୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର NO. 1 ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟର କହିଲେ ଶୁଭମାନ ଗିଲ ନୁହନ୍ତି ବରଂ ଏହି 24 ବର୍ଷୀୟ ହେବେ ଆଗାମୀ ବ୍ୟାଟିଂ ସୁପରଷ୍ଟାର

ଜାନୁଆରୀ 2023 ରେ ଭାରତ ଓପନର୍ ଶୁବମାନ ଗିଲ ନିଜର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଫର୍ମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟ ସମେତ 13 ଟି ମ୍ୟାଚରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ 3 ଶତାବ୍ଦୀ, 1 ଡବଲ ଶତାବ୍ଦୀ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଘରୋଇ ODI ସିରିଜରେ ଗିଲ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ |ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ODI ସିରିଜ୍ ସମୟରେ ଗିଲ୍ ପଞ୍ଚମ ଭାରତୀୟ ତଥା ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ହୋଇ ପଚାଶ ଓଭର ଫର୍ମାଟରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ 149 ଡେଲିଭରିରୁ 208 ରନ୍ କରି ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ 50 ଓଭରରେ 8 ରନ୍ ପାଇଁ 349 ପୋଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଦଳ ସେହି ବ୍ୟବଧାନରେ ନିକଟତମ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିଥିଲା।

ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ଟି -20 ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ଶୁବମାନ ଗିଲ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସ୍କୋରକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଫର୍ମାଟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବାଧିକ ଇନଭ୍ୟୁଭିଆଲ୍ ସ୍କୋର ହୋଇଥିଲେ | ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ମୋଟ ପୋଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା 63 ଟି ଡେଲିଭରିରେ 126 ରନ କରି ଗିଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନକ୍ ଥିଲା। ତଥାପି, ସେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଟେଷ୍ଟରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ମାର୍ନସ୍ ଲାବୁସାଗ୍ନେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର 1 ନମ୍ବର ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହ୍ୟାରି ବ୍ରୁକ୍ ବିଷୟରେ ଶୁଭମାନ ଗିଲଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଭବିଷ୍ୟତର ସୁପରଷ୍ଟାର ହେବେ | ESPNCricinfo ରେ ଏକ ‘ତୁମକୁ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ’ ଅଧିବେଶନରେ ଲାବୁସାଗ୍ନେଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା, “ପରବର୍ତ୍ତୀ ବ୍ୟାଟିଂ ସୁପରଷ୍ଟାର: ଶୁବମାନ ଗିଲ ନା ହ୍ୟାରି ବ୍ରୁକ?” ସେ କହିଲା, “ହେ ଯୀଶୁ! ହ୍ୟାରି ବ୍ରୁକ୍ |

ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ 2 ମ୍ୟାଚ୍ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ 24 ବର୍ଷୀୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ବିଳମ୍ବିତ ରୂପରେ ରହିଛନ୍ତି। ୱେଲିଙ୍ଗଟନ୍‌ରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ କ୍ୟାରିୟରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର 186 ସହିତ ବ୍ରୁକ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଏକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଥିଲା | 2 ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ 4 ଇନିଂସରୁ ବ୍ରୁକସ୍ ମୋଟ 329 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ହ୍ୟାରି ବ୍ରୁକ୍ସଙ୍କୁ ସିରିଜ୍ ପୁରସ୍କାରର ଖେଳାଳି ଭାବରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ବ୍ରୁକସ୍ 6 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍, ତିନୋଟି ODI ଏବଂ 20 ଟି -20 ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ | ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ପ୍ରତିପକ୍ଷ ବୋଲରଙ୍କ ଉପରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଚାପ ପକାଇବା ଶବ୍ଦରୁ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ |2023 ଆଇପିଏଲ୍ ସମୟରେ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାଇଁ ପ୍ରତିଭାବାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ | ତାଙ୍କୁ SRH ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ 13.25 କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲା | ଫେସବୁକରେ ଆମ ପରି ଏଠାରେ ସର୍ବଶେଷ କ୍ରିକେଟ୍ ସମ୍ବାଦ ପାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିପରି ଅଧିକ ଅଦ୍ୟତନ ପାଇଁ ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଆମକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *