ବିଶ୍ୱକପ୍ 2023 କୁ ନେଇ ବଡ଼ ଅପଡେଟ ଦେଇଛନ୍ତି BCCI ସଚିବ ଜୟ ଶାହା କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ରେ କିଛି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଭାରତରେ ହେବାକୁ ଥିବା 2023 ବିଶ୍ୱକପ୍ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କାରଣ “ଦୁଇ-ତିନି ଆଇସିସି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର” ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି। ବିସିସିଆଇ ସଚିବ ଜୟ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଦଳର ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି ଏବଂ “କେବଳ ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ”।“ଦୁଇ-ତିନି ଆଇସିସି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଦଳଗୁଡ଼ିକରେ six ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି, ସେହି ଦଳଗୁଡ଼ିକ ହ୍ରାସ ପାଇବ ଏବଂ ଯେଉଁ ଦଳଗୁଡ଼ିକରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ବ୍ୟବଧାନ ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ଗଠନ ପରେ ଶାହା କହିଛନ୍ତି। ଶାହା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ଆଇସିସିର ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଟିମ୍ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି।“ଉଭୟ ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ଆଇସିସିର ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଦଳ ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। କୌଣସି ସ୍ଥାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ, କେବଳ ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ ବୋଲି ଶାହା କୁହନ୍ତି।

ବିସିସିଆଇ ସଚିବ ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ଫିକ୍ସିଂ ପାଇଁ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ କୌଣସି ସୁରକ୍ଷା କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟଶ ଶୈଳୀ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସଂଶୋଧିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବାହାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।“ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ସୁରକ୍ଷା କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟଶଶୈଳୀ  ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗ ନାହିଁ। ଯଦି ତାହା ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ମ୍ୟାଚ୍ ପ୍ରଥମେ ସେଠାରେ ବଣ୍ଟନ ହୋଇନଥାନ୍ତା ବୋଲି ଶାହା କୁହନ୍ତି।ବିଶ୍ୱକପ୍ ଟିକେଟ୍ ଉପରେ ଘୋଷଣା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ଆଇସିସି ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ ଏବଂ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡ ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଷ୍ଟେଜ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଆସୋସିଏସନକୁ ସମୟ ଦେଇଛି।“ଆଜି ଟିକେଟ୍ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ଆସୋସିଏସନ୍ ସହିତ ଆମର ଏକ ଶବ୍ଦ ଥିଲା। 90% ଆସୋସିଏସନ୍ ମନିଫେଷ୍ଟସ୍ ସହିତ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ 1-2 ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନଥିଲେ | ଏହାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ସମୟ ଦେଇଛୁ | ଏହା ପରେ ଆଇସିସି ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ମିଳିତ ଭାବେ ଟିକେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ସବୁକିଛି ଘୋଷଣା କରିବେ। ଟିକେଟ୍ ପାର୍ଟନର ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ସଜାଯାଇଛି ବୋଲି ଶାହା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ମାର୍କେ ଇଭେଣ୍ଟ ସମୟରେ ଇ-ଟିକେଟ୍ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବାରୁ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଟିକେଟ୍ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ବିଶ୍ୱକପ ପରି ଏକ ବଡ ଟିକେଟ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ବିସିସିଆଇ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକରେ ଇ-ଟିକେଟ୍ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। “ଆମେ ଏଥର ଇ-ଟିକେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବୁ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ 7-8 କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶାରୀରିକ ଟିକେଟ୍ ମୁକ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ କରିବୁ। କିନ୍ତୁ ଶାରୀରିକ ଟିକେଟ୍ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନ ପରି ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଇ-ଟିକେଟ୍ ପରିଚାଳନା କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବ | ଆମର ଯୋଜନା ହେଉଛି ପ୍ରଥମେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକରେ ଇ-ଟିକେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏବଂ ପରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱକପ ପରି ବହୁ ଦେଶ ଇଭେଣ୍ଟକୁ ନେବା। ବିସିସିଆଇ ଦେଶର ଷ୍ଟାଡିୟମଗୁଡିକରେ ଏକ ଅପଗ୍ରେଡ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଦୁଇ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ | ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଅଭିଜ୍ଞତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ଶୌଚାଳୟକୁ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *