ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ SRH ଏବଂ RR ର ଦୁଇ ଜଣ ଖେଳାଳି ଯେଉଁମାନେ ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ଅଣ୍ଡର ରେଟେଡ୍ ଖେଳାଳି

2023 ସିଜନ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଂସ୍କରଣ ହେବ, କାରଣ ଲିଗ୍ ଏହାର 15 ତମ ବାର୍ଷିକୀକୁ 18 ଏପ୍ରିଲରେ ପାଳନ କରିବ | ଖେଳାଯାଇଥିବା 15 ସିଜିନରେ, ଲିଗ୍ ବିଶ୍ୱର ବହୁମୂଲ୍ୟ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ପାଦରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭାକୁ ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଏବଂ ରାତାରାତି ତାରକା ହେବା ପାଇଁ ଏକ ମଞ୍ଚ ଦେଇଛି | ଲିଗ୍ ଆଗାମୀ 16 ତମ ସଂସ୍କରଣର ପ୍ରଥମ 15 ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗୌରବମୟ ଆଡକୁ ଚାହିଁଲାବେଳେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନର ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦୁଇଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଲିଗ୍ ର ଅଣ୍ଡରଟେଡ୍ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ବାଛିଛନ୍ତି | କୁମ୍ବଲେ ତାଙ୍କ ଚୟନ ଭାବରେ ଏକ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ (SRH) ଓପନର୍ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ (RR) ସ୍ପିନର ବାଛନ୍ତି |

“ଏହା ଏକ କଠିନ ଖେଳାଳି। ଅଣ୍ଡରଟେଡ୍ ଖେଳାଳି। ଅତୀତରେ, ମୁଁ ମାୟାନକ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କୁ ଜଣେ ଅଣ୍ଡରଟେଡ୍ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ପସନ୍ଦ କରିବି। ବୋଲିଂ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ମୁଁ ଭାବୁ ନାହିଁ ଯେ ସେ ଯେତିକି ଶ୍ରେୟ ପାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଯାହା କରିଛନ୍ତି, ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କେଉଁ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିଛନ୍ତି ବୋଲି ଜିଓ ସିନେମାରେ କୁମ୍ବଲେ କହିଛନ୍ତି। 2008 ରୁ 2010 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର (ଆରସିବି) ରେ ଖେଳି କୁମ୍ବଲେଙ୍କର ଆଇପିଏଲ୍ ସହିତ ଏକ ବଡ଼ ଇତିହାସ ରହିଛି ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ କୋଚିଂ ଷ୍ଟାଫରେ ବିତାଇଥିଲେ। ସେ 2013 ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ (MI) ମେଣ୍ଟର ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଇପିଏଲ୍ ଟ୍ରଫି ଉଠାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

2020 ରୁ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗ୍ସର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। ଅଗ୍ରୱାଲ ଏହି ସମୟରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ ଏବଂ 2022 ମସିହାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ନାମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ କୁମ୍ବଲେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଅଗ୍ରୱାଲ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ଦ୍ୱାରା ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସନରାଇଜର୍ସ ହାଇଦ୍ରାବାଦ କ୍ରୟ କରିଥିଲା ( SRH) 2023 ନିଲାମରେ 8.25 କୋଟି | ଇତିହାସରେ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଆଇପିଏଲର ତୃତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୋଟ 166 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଚାହଲ ହେଉଛନ୍ତି ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଇତିହାସରେ ସର୍ବାଧିକ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରେ 139 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି। ଚାହଲ 2022 ମସିହାରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ (RR) ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସିଜନରେ ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗର କ୍ୟାପ୍ ଜିତି ସେମାନଙ୍କୁ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *